گارانتی و وارانتی سمعک

بهتر است عنوان کنیم که برخلاف بسیاری از کالاهای دیگر، گارانتی و وارانتی سمعک در ایران کاملا واقعی بوده و یکی از عوامل تعیین کننده در رقابت برندهای مختلف سمعک برای جلب رضایت کاربران سمعک و شنوایی شناسان تجویز کننده سمعک می باشد که تاثیر به سزایی در انتخاب سمعک از سوی متخصصان و کاربران دارد.

گارانتی سمعک
گارانتی سمعک

اما به واقع، گارانتی سمک به چه معناست: برخی معدود از شرکت های سمعک گارانتی می کنند در صورت خرابی سمعک در سال نخست از تاریخ خرید، سمعک خراب با یک سمعک نو جایگزین می گردد. (معنای درست واژه گارانتی در عرف تجارت بین الملل)

تفاوت گارانتی با وارانتی سمعک: بیشتر سمعک های کمپانی های مختلف دارای ۲ تا 3 سال وارانتی هستند به این معنی که در سال دوم یا سوم از تاریخ خرید سمعک (مندرج در کارت ضمانت یا همان کارت گارانتی که در زمان خرید به کاربر تحویل می گردد) در صورت وقوع خرابی، بدون دریافت هیچ گونه هزینه تعمیرات یا قطعات سمعک تعمیر شده و به کاربر تحویل می گردد. البته شرط آن این است که عامل خرابی شامل موارد مرتبط با محصول باشد و نه مرتبط با نگهداری کاربر از محصول که عموما به طور دقیق برای کاربران توضیح داده شده و عموما براساس ارزیابی های لابراتواری قابل تمایز است.

بسیاری از نمایندگی های کمپانی های معتبر سمعک در ایران تا پنج الی ده سال خدمات پس از فروش برای سمعک در نظر دارد. بنابراین در صورتی که تا ده سال سمعک به هر دلیلی کارایی خود را از دست دهد، کاربر مجبور به تعویض سمعک نبوده و می تواند با پرداخت هزینه های مربوطه درخواست تعمیر آن را داشته باشد. البته توصیه کارشناسان و مهندسین الکترونیک و ریز سخت افزار ها اینست که امپلی فایر سمعک حتما هر ۵ سال تعویض گردد و البته از آن جا که بیشتر بار مالی قیمت سمعک مربوط به امپلی فایر سمعک است، تعویض و تهیه سمعک تازه به کاربران توصیه می گردد.

در هنگام خرید سمعک از شنوایی شناس خود بخواهید تا مواردی که شامل گارانتی نمی شود را برای شما به طور کامل توضیح دهد تا دچار مشکل نشوید و به راحتی موارد مرتبط با نگهداری از سمعک را اجرا کنید.

 

مواردی که شامل گارانتی و وارانتی سمعک نمی شوند:

1 تعمیر و یا هر گونه دستکاری توسط افراد غیر متخصص و یا تعمیرات توسط مراکز غیر از نمایندگی ها
2 خرابی در اثر گرمای شدید یا قرار گرفتن طولانی در برابر اشعه آفتاب
3 خرابی در اثر اشعه بسیار قوی الکترومگنتیک MRI هنگام تصویربرداری هایی مانند پت اسکن و …
4 به کاربردن باتری های غیر مجاز مانند باتری ساعت
5 خرابی در اثر ضربه و خرد شدن سمعک
6 خرابی در اثر استفاده از حلال های صنعتی و اسید ها و چسب های قطره ای و مایع
7 نداشتن کارت گارانتی معتبر برای هر برند
8 گم شدن سمعک
9 ماندن طولانی مدت باتری و نشت و سولفاته شدن آن در محفظه درب باتری سمعک
10 ورود آب یا عرق زیاد در سمعک هایی که قابلیت ضد آب ندارند. (در سمعک های ضد آب کمپانی های مختلف، این مورد هم شامل گارانتی است و اصولا باعث مختل شدن عملکرد سمعک، نمی شود)

 

سمعک یک کالای خدمات محور است

سمعک یک کالای خدمات محور است و خدمات پس از فروش در آن بسیار اهمیت دارد. چون اصولا شانس خرابی به دلایل متعددی از جمله کوچکی، ظرافت، حساسیت و مکان استفاده از آن بسیار زیاد است، حتما باید سمعک را از میان برندهایی که به خدمات و گارانتی آن بسیار معتبر است و از کلینیک های شنوایی تهیه کرد. قرار خدمات و سرویس دوره ای بسیار مهم است. امکان انجام چند جلسه تنظیم سمعک رایگان به شما این فرصت را می دهد تا بدون نگرانی از تغییرات صدای ناشی از عدم عادت پذیری فوری به صداهای اطراف، سمعک خود را تهیه کنید.

گارانتی سمعک گاهی شامل هزینه های سنگینی برای شرکت وارد کننده می شود بنابراین باید دقت داشت که شرکت حتما به گارانتی خود متعهد باشد. البته به دلیل پزشکی بودن دستگاه سمعک و نظارت اداره کل تجهیزات پزشکی، تقریبا اغلب شرکت های مجاز وارد کننده سمعک به گارانتی پایبندند اما دقت داشته باشیم سرعت ارائه خدمات نیز بسیار مهم است.

گارانتی سمعک یا همان ضمانت سمعک توسط شرکت وارد کننده انجام می شود و نشانه آن عموما یک کارت شبیه کارت های بانکی است که نام و نام خانوادگی خریدار یا کاربر سمعک، مدت گارانتی سمعک ، تاریخ خرید سمعک و مدل و سریال سمعک یا سمعک های خریداری شده بر روی آن درج گردیده است. شرکت شهر سمعک اول ایرانیان ضمن ارائه کارت گارانتی برند های مختلف در کلینیک های شنوایی شهر سمعک و سمعک اول یک برگه شناسنامه سمعک هولوگرام دار نیز خدمت کاربران محترمی که سمعک خود را از این کلینیک ها خریداری کرده اند، نیز ارائه می نماید که کاربر را مطمئن می سازد حتی اگر به هر دلیل شرکت وارد کننده قادر به ارائه خدمات و گارانتی نبود، این شرکت با به عهده گرفتن مسئولیت، کلیه خدمات و گارانتی ضمانت شده را به عهده گرفته و شما را تا موعد ثبت شده در شناسنامه سمعک پشتیبانی خواهد کرد. بنابراین سمعک شما با خرید از کلینیک های شنوایی سمعک اول و شهر سمعک دو بار ضمانت می شود.