قیمت سمعک

میانگین قیمت سمعک چه قدر است؟ چرا هزینه انواع سمعک این قدر متفاوت است؟ چه مقدار باید برای سمعک هزینه کنیم؟ آیا سمعک های داخل گوشی گران تر هستند؟ اهمیت تجویز و تنظیم تخصصی سمعک چیست؟ آیا میتوان از سمعک خام استفاده کرد؟

قیمت سمعک

بهبود شنوایی باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شود، بنابراین باید به تهیه سمعک به منزله سرمایه‌گذاری در زمینه سلامت نگریست. باید این نکته را مدنظر داشت که عوامل مختلفی در تعیین میزان قیمت سمعک موثرند و سمعک‌های دیجیتال، هوشمند و وایرلس (بلوتوث‌دار) به‌دلیل برخورداری از تکنولوژی‌های متنوع، قیمت‌های متفاوتی دارند و عموما گران تر از سمعک های آنالوگ قدیمی با محدودیت های تنظیمی موجود در آنها هستند. همچنین قیمت سمعک تنها معیار انتخاب آن نبوده و عواملی مانند نوع و میزان کم‌شنوایی، سن فرد کم‌شنوا و نیازهای شنیداری- زیبایی شناختی وی در محیط های کار، آموزش و زندگی، از جمله عوامل موثر در زمینه انتخاب سمعک مناسب هستند که باید نسبت به قیمت سمعک در الویت قرار گیرند و همواره در تجویز نهایی، از سوی شنوایی شناسان که مجرب ترین متخصصان در حوزه تجویز و تنظیم سمعک هستند، مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین فرد کم‌شنوا هنگام خرید سمعک باید دقت داشته باشد سمعکی را خریداری کند که به بهترین نحو بتواند نیاز شنوایی‌اش را مرتفع کند گرچه که قیمت سمعک نیز در انتخاب نهایی مهم خواهد بود. در ادامه به برخی عوامل مهم در تعیین قیمت نهایی سمعک، اشاره خواهیم داشت.


 

لیست قیمت انواع سمعک را در این جدول مشاهده بفرمائید (به صورت دوره ای به روز رسانی می شود)

مشخصات رده سمعک
دیجیتال / سیستم حذف فیدبک / سیستم شناسائی گفتار با سیستم ضد آب (نانو) *
دیجیتال هوشمند / سیستم حذف فیدبک پیشرفته / سیستم شناسایی گفتار / با پوشش نانو (ضدآب) / دارای سایز رسیور داخل گوشی / دارای مدل های سوپرپاور / جهت داری میکروفون ها / سیستم کاهش نویز باد / دارای سیستم صوت درمانی وزوز / وایرلس اولیه **
دیجیتال هوشمند / سیستم حذف فیدبک پیشرفته / سیستم شناسایی گفتار / با پوشش نانو (ضدآب) / دارای سایز رسیور داخل گوشی / جهت داری میکروفون ها / سیستم کاهش نویز باد / دارای سیستم صوت درمانی وزوز /  وایرلس پیشرفته / ارتباط دو گوشی و بی سیم سمعک ها ***
دیجیتال هوشمند / سیستم حذف فیدبک پیشرفته / سیستم شناسایی گفتار پیشرفته / دارای سایز رسیور داخل گوشی / با پوشش نانو (ضدآب) / دارای مدل های سوپرپاور / جهت داری پیشرفته میکروفون ها / سیستم کاهش نویز باد پیشرفته / دارای سیستم صوت درمانی وزوز / وایرلس پیشرفته / ارتباط دوگوشی و بی سیم سمعک ها / سیستم مکان یابی دقیق و ویژه / ارتباط مستقیم با تلفن های هوشمند ****
دیجیتال هوشمند / سیستم حذف فیدبک بسیار پیشرفته / سیستم شناسایی گفتار بسیار پیشرفته / دارای سایز رسیور داخل گوشی / با پوشش نانو (ضدآب) / دارای مدل های سوپرپاور /  جهت داری پیشرفته میکروفون های دو سمعک با هم / سیستم کاهش نویز باد پیشرفته / دارای سیستم صوت درمانی وزوز / وایرلس پیشرفته / ارتباط دو گوشی و بی سیم سمعک ها / ارتباط مستقیم با تلفن های هوشمند / سیستم مکان یابی دقیق *****

عوامل موثر بر تعیین قیمت سمعک

به طور کلی هرچه تکنولوژی و امکانات سمعک پیشرفته‌تر باشد، قیمت آن بالاتر است. لازم به ذکر است آنچه قیمت سمعک را تعیین می‌کند فقط کاهش شنوایی نیست. مشکلات و عوارض جانبی کاهش شنوایی مانند پایین آمدن قدرت درک و تشخیص گفتار، وزوز گوش، پایین آمدن آستانه تحمل اصوات بلند و بسیاری از عوامل دیگر فردی نیز در این زمینه موثرند چرا که با اضافه شدن هر یک از این موارد، سمعک فرد باید مدارات پیشرفته‌تر و کامل‌تری داشته باشد تا بتواند نیاز شنیداری بیمار را برطرف کند و امکانات تنظیمی لازم را در اختیار شنوایی شناس، قرار دهد تا با تنظیم دقیق این گزینه ها در سمعک خام و تلفیق علم و هنر، آن سمعک را متناسب با نیازهای شنیداری و زیبایی شناختی کاربر کند. لذا صرف زمان و تخصص  از سوی شنوایی شناسان در تمامی مراحل ارزیابی، مشاوره، تجویز، قالبگیری، تنظیم و بررسی های دوره ای، یکی از عوامل کلیدی در کارایی نهایی سمعک خواهد بود.

تاثیر گارانتی بر قیمت سمعک

از عوامل بسیار مهم دیگر که روی قیمت سمعک تاثیر‌گذار است نوع گارانتی آن است. با اطمینان می توان گفت، سمعک بدون تنطیم و بدون گارانتی-خدمات بعد از فروش، کالایی بی‌استفاده و بدون کاربرد است؛ چرا که فروش یک سمعک در واقع آغازی برای ارائه خدمات تخصصی و تعهدات بعد از فروش است که نه تنها علم و وقت زیادی را در جلسات مکرر تنظیمی از سوی ادیولوژیست تجویزکننده سمعک طلب می‌کند بلکه گاهی هزینه‌های زیادی نیز دارد که بسته به نوع گارانتی و مدت زمان آن ،برعهده شرکت توزیع‌کننده سمعک است. سمعک خام، بدون تنظیم میتواند اثرات غیر قابل بازگشتی را روی باقیمانده شنوایی کاربر گذاشته و بدون گارانتی، می تواند هزینه های اضافی پیش بینی نشده ای را به کاربران تحمیل کند.

آیا سمعک از لحاظ قیمتی، وسیله ای گران است؟

گرچه هزینه سمعک های پیشرفته، به ظاهر بالا است اما در واقع باید اذعان کنیم که سمعک واقعا گران نیست. استفاده از علوم و تکنولوژی روز دنیا، تخصصی بودن دانش تولید آن، فرآیند پیچیده و گاه کلافه‌کننده تنظیم تخصصی و تجویز آن، ارائه خدمات بعد از فروش در سطح بسیار مطلوب، همه و همه عواملی هستند که در ارائه یک سمعک به بیمار دخالت دارند. از سوی دیگر باید در نظر بگیریم که سمعک‌های موجود در دنیا در تعداد بسیار کم تولید می‌شوند که این امر باعث افزایش قیمت آنها برای مصرف کنندگان نهایی می‌شود. برای مثال در سال2011 فقط 8میلیون و 700هزار سمعک در سراسر جهان تولید شده که باتوجه به تنوع مدل‌ها و کارخانه‌های تولیدکننده و همچنین تعداد مبتلایان به کاهش شنوایی در دنیا، عدد بسیار پایینی محسوب می‌شود. لذا به نظر نمیرسد که سمعک مناسب، در مقابل کارایی هایی که برای فرد کم شنوا ایجاد می کند، وسیله ای گران باشد اما تمام موارد ذکر شده در متن بالا در قیمت نهایی سمعک موثر هستند. کاربران باید برای انتخاب نوع سمعک خود بسته به نیازهای شنوایی شان با ادیولوژیست یا شنوایی شناس خود، مشورت کنند تا بالاترین استفاده را از هزینه صرف شده برای سمعک خود، کسب کنند.

روند تخصصی دریافت سمعک، ضامن تبدیل این اورتوز الکترونیکی پیچیده به ابزاری برای بازگشت حس زیبای شنیدن و برگشت به زندگی فعال اجتماعی در مبتلایان به کاهش شنوایی است که بی شک، به شرط گذرانیدن تمامی این مراحل، ارزش صرف زمان و هزینه را برای کاربران و متخصصان و فعالان این حوزه، خواهد داشت. این روند تخصصی از ارزیابی شنوایی شروع شده و با مشاوره، تجویز دقیق، قالبگیری تخصصی، تنطیمات ظریف، ارزیابی های گوش واقعی، خدمات تنطیم و بررسی دوره ای، سرویس های تخصصی و خدمات پس از فروش این وسیله ارزشمند کمک شنیداری، ادامه می یابد.

خدمات مورد ارائه در روند تجویز- تنظیم سمعک کدامند؟