سمعک Oticon

کمپانی سمعک اتیکن در کشور دانمارک می باشد. این کمپانی در سال 1904 توسط هانس دیمانت که همسری کم شنوا داشت تاسیس شد تا در گام اول به شنوایی همسر خود کمک کند. شرکت “آلتون شنوا” وارد کننده و نمایندگی سمعک های اتیکن دانمارک در ایران است.

 

در دوره 1988 تا 1998 که لارس کولیند مدیریت مجموعه سمعک اتیکن را به عهده داشت شیوه و مدیریت او تحت عنوان سازمان اسپاگتی به عنوان شیوه مدیریتی مبتکرانه در دنیا به خوبی شناخته شد و نام سمعک اتیکن را بیش از پیش بر سر زبان ها انداخت. هم اکنون اتیکن به عنوان زیر مجموعه گروه ویلیام دیمانت (William Demant) شناخته می شود.

سمعک اتیکن گستره وسیعی از محصولات را ارائه می دهد. پیشرفت های اخیر کمپانی اتیکن در ارایه تکنولوژی های برتر در دو دهه اخیر باعث شده تا سمعک های اتیکن با استقبال گسترده ای در دنیا مواجه شوند. اولین سمعک کاملا اتوماتیک در دنیا در سال 1991 توسط این شرکت به دنیا عرضه شد. معرفی تکنولوژی های پیشرفته دیجیتال و هوش مصنوعی در سمعک و طراحی منحصر به فرد سمعک ها توسط کمپانی سمعک اتیکن، این کمپانی را در رده برترین سازندگان سمعک در دنیا قرار داده است. به گفته مسئولان این شرکت، سمعک سینکرو در تاریخ صد ساله فعالیت اتیکن نقطه عطفی به شمار می آید. این سمعک، دارای تکنولوژی هوش مصنوعی بوده و با استفاده از این تکنولوژی، مشخصات و مختصاتش را برای بهترین وضعیت شنوایی در تمام محیط ها هماهنگ می کند تا کاربران رضایت شنیداری در محیط های مختلف را تجربه کنند.

سمعک اتیکن شعبات بسیاری در کشورهای مختلف دارد و بیش از 3000 کارمند در سراسر دنیا مشغول به کار در شعبات آن هستند. در سال 2016 اتیکن سمعک Opn را معرفی کرد که کم شنوایان را قادر می سازد در محیط های شلوغ درک شنوایی بهتری داشته باشند. به گونه ای که فرد صداهای محیطی را دریافت می کند اما مزاحمت و آزاری احساس نمی کند. اتیکن نام این تکنولوژی را Open sound گذاشته است. این سمعک از مزایای سمعک های وایرلس نیز برخوردار است و در رده های قیمتی متفاوت و در سایزهای پشت گوشی ارائه شده است. بجز سمعک های پیشرفته، کمپانی اتیکن در رده های قیمتی و سطح تکنولوژی پایین تر نیز خانواده های مختلفی از سمعک هایش را در اختیار کاربران قرار داده است. قیمت سمعک اتیکن در رده های مختلف از لحاظ تکنولوژی، متفاوت است. سمعک برنافن و سمعک سونیک نیز که زیر مجموعه گروه دیمانت هستند هم از تکنولوژی های مشابه اتیکن در رده های مختلف استفاده می کنند.

     برخی از جوایز اهدا شده به اتیکن در سال 2018

از محصولات معروف این شرکت می توان به مدل Siya اشاره کرد که از جمله ویژگی های بارز آن، پلتفرم ultrafast velox که در ساخت آن به کار رفته است، تکنولوژی هایی از قبیل بلوتوث 2/4 گیگاهرتز، پردازش صوتی با رزولوشن بالا و adaptive directionality (جهت گیری تطبیق پذیر ) را نام برد.

 

سمعک ظریف Delta در سالیان گذشته به عنوان یکی از ظریف ترین سمعک های جهان شناخته شد.

از تکنولوژی های روز استفاده شده در سمعک های اتیکن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Connectclip

این تکنولوژی که در opn به کار گرفته شده است این امکان را به کاربران می دهد تا از سمعک خود بتوانند به عنوان هدستی که با بلوتوث به device های مختلف از جمله گوشی های همراه اندروید و آیفون، کامپیوترها و تبلت ها متصل می شود، استفاده کنند. این تکنولوژی مکالمات تلفنی را به صورت مستقیم به سمعک کاربر می فرستد در نتیجه امکان برقراری مکالمات تلفنی را به صورت hands-free فراهم می کند.

TV adapter

این تکنولوژی کاربر سمعک را قادر می سازد تا به صورت وایرلس و در سطح شدت دلخواه خود صدای تلویزیون را از سمعک خود دریافت کند.

Meet Kaizn

این تکنولوژی که در سال 2019 عرضه خواهد شد، نوعی هوش مصنوعی تلقی می شود که به وسیله آن سمعک خود را با محیط ها، ترجیحات و عادات شنیداری کاربر سمعک وفق می دهد و سمعک به طور اتوماتیک با وارد شدن به محیطی که قبلا در آن به کار گرفته شده است خود را با شرایط آن محیط تطبیق می دهد.

(IFTTT (if this then that

از جذاب ترین تکنولوژی هایی که در آینده ای نه چندان دور در سمعک های اتیکن به کار خواهد رفت می توان به IFTTT اشاره کرد. این تکنولوژی قابلیت تعامل سمعک با سایر device های متصل به اینترنت را فراهم می آورد. به عنوان مثال کاربر سمعک قادر خواهد بود با دستور دادن به سمعک لامپ های خانه اش را خاموش و روشن کند. همچنین اطلاعاتی از قبیل این که آیا کار ماشین لباسشویی تمام شده است یا چقدر از ظرفیت باتری سمعک استفاده شده است را می تواند از طریق سمعک خود دریافت کند.