بهتر بشنویم

کمکی برای بهتر شنیدن عزیزانمان

چگونه عزیزان خود را برای استفاده از سمعک ترغیب کنیم؟

ممکن است تجربه ای به مانند صحبت های بیمار امروز ما در کلینیک داشته باشید:

” چند وقتی است که متوجه شدیم پدر بزرگم آنگونه که باید نمی شنود و همه ما از این موضوع ناراحتیم. چند وقتی است که از جمع ما فاصله می گیرد و به بهانه های مختلف از حضور پیدا کردن در مهمانی ها و مراسمات خودداری می کند. بعد از مدتی کلنجار رفتن با تلویزیون ناگهان از کوره در رفته با عصبانیت تلویزیون را خاموش میکند. ولی با همه این ها حاضر به استفاده از سمعک نیست، نمیدانم چه کار باید کنیم؟”

در ادامه سعی داریم برای حل این قبیل مشکلات راهکارهایی پیشنهاد دهیم.

بعضی از دلایلی که ممکن است باعث منفی شدن ذهن افراد کم شنوا نسبت به سمعک باشد را در زیر مورد بحث قرار داده و راه حل های پیشنهادی هر کدام را بیان خواهیم کرد.

 

قیمت سمعک ها زیاد است

 

ممکن است قیمت سمعک کمی زیاد به نظر برسد اما باید توجه داشت که قیمت آن ها بی دلیل نیست. اگر به سایز کوچک سمعک و پیچیدگی بالای آن ها در کنار بهره مندی از تکنولوژی هایی که سال به سال به روز می شوند توجه کنیم به این موضوع پی خواهیم برد که ساخت چنین ابزار الکترونیکی ظریفی با دقت بالا گران تمام می شود. برای حل مسئله مالی و تهیه سمعک برای عزیزان خود میتوانید با متخصص شنوایی شناس خود در رابطه با شرایط پرداخت صحبت کنید. برای این امر هرگز خجالت نکشید!!!!

 

با ظاهر سمعک مشکل دارم   

 

سمعک ها حتما نباید خیلی بزرگ و به اصطلاح “تو چشم” باشند بلکه با پیشرفت چشم گیر سمعک ها و کوچک شدن اندازه آن ها دید ظاهری آن ها دیگر جای نگرانی برای کاربران سمعک باقی نگذاشته است. اما! ممکن است عزیزان شما از این پیشرفت بی خبر باشند و در ذهنشان سمعک های بزرگ و زخمت سالیان پیش نقش بسته باشد. این وظیفه شماست که برای عزیزانتان از ظاهر سمعک های جدید تعریف کنید. سمعک های حال حاضر قطعه کوچکی در پشت گوش دارند که دید خیلی کمی دارد و اکثرا با موی فرد پوشانده میشود. همچنین سمعک های داخل گوشی و نامرئی هم در دسترس کاربران سمعک هستند.

 

بدون سمعک هم میتوانم به زندگی ادامه بدهم

بعضی افراد کم شنوا معتقدند که زندگی را میتوان بدون استفاده از سمعک ادامه داد اما این به این معنی نیست که سمعک ها ارزش امتحان کردن و استفاده را ندارند. عصا را در نظر بگیرید، فردی که توانایی راه رفتن خود را تا حدی از داده است را تصور کنید. عصا به این فرد کمک بسیاری می کند و لذت دوباره راه رفتن را برای او به ارمغان می آورد، درست مثل سمعک برای افراد کم شنوا. اما باید توجه داشت که سمعک معجزه گر نیست و با استفاده از آن تمام مشکلات فرد کم شنوا برطرف نخواهد شد. درست مثل همان مثال فردی که عصا دارد. آیا او قادر خواهد بود تا با عصای خود بدود یا فوتبال بازی کند؟!

 

صدای سوت سمعک یا صدای خودم را با سمعک نمی پسندم

این دو مورد از شکایات متداول در کلینیک های شنوایی شناسی و تجویز سمعک است. با پدید آمدن تکنولوژی های به روز در زمینه حذف صدای سوت سمعک، فیدبک کردن سمعک به مشکلی تقریبا حل شده تبدیل شده است. پیچیدن صدای فرد در گوش خود نیز از دیگر مشکلات است که به راحتی و با ایجاد تغییرات ساده ای در سمعک قابل رفع و حل است.

با در نظر گرفتن موارد ذکر شده و تشویق و ترغیب عزیزان خود لذت دوباره شنیدن را برای آن ها به ارمغان بیاورید. امیدواریم که از این مقاله کوتاه نهایت استفاده را ببرید.

 

برای تهیه سمعک و مشاوره کجا باید مراجعه کرد؟

این امر وظیفه متخصص شنوایی شناسی است و شما باید برای برای تهیه سمعک و راهنمایی گرفتن در این باره با متخصص شنوایی شناسی مشورت کنید. برای مطالعه روند دریافت سمعک می توانید ادامه مطالب مربوط به مشاوره و تجویز- تنطیم سمعک اول را مطالعه بفرمایید.